Afty i opary spouští stres. Pomůže důslednost, byliny i vitamíny

Nepříjemný pocit v ústech nebo jejich okolí, který přechází do svědění a pálení, následovaný vyrašením oparu či afty. S touto nepříjemností se setkala či pravidelně setkává většina lidí. Přestože opary mají virový původ, zatímco afty jsou vřídky v menším provedení, příčiny jejich výskytu jsou podobné: stres, vysoká zátěž a oslabení organismu. Správná léčba ale dokáže jejich hojení urychlit, nebo alespoň zmírnit jejich nepříjemnost.
Rubrika: 

Opary vyvolávají herpetické viry, které má většina lidí v těle. Projeví se ve chvíli, kdy je organismus oslabený. Na vině může být vysoká fyzická zátěž, stres nebo nemoc. Puchýřek se vytvoří většinou v těsné blízkosti úst, což je nepříjemné z estetického hlediska a navíc to svádí k poškrábání nebo vymáčknutí. Toho bychom se ale měli v každém případě vyvarovat – nejenže tak můžeme zanést dovnitř infekci a prodloužit hojení oparu, ale též hrozí, že oblast postižení přeneseme na další místa.

Jelikož je výskyt oparů způsoben přítomností virů v organismu, je nutné se zaměřit právě na jejich likvidaci. „Z bylinných prostředků jsou účinné tinktury z eleuterokoku, grepu a gemmoterapeutikum z pupenů vrby. Pokud už opar v podobě puchýřku na ústech vyraší, může nám pomoci grepový olej nebo směs bylin zvaná Malavit na potírání,“ upozorňuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Je dobré si také uvědomit, že opary jsou vysoce infekční. V době nemoci bychom s nikým neměli sdílet nádobí a příbory, ručníky ani kosmetické přípravky.

Afty umí znepříjemnit jídlo i mluvení

Na rozdíl od oparů není původ aft zcela jasný. I ony se ale vyskytují právě při dlouhodobé fyzické a psychické únavě a slabosti. Způsobovat je ale může též nedostatečná hygiena ústní dutiny nebo mechanické poranění – například od zubního kartáčku.

Kvůli své vysoké bolestivosti znepříjemňují běžné jedení a pití, zvláště pak, pokud se jich v jedné chvíli vytvoří více. Naštěstí existují přírodní cesty, které jejich citlivost snižují a urychlují hojení. Na potírání můžeme opět využít grepový olej nebo grepovou tinkturu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen