Bylinková lékárna VI: Tužebník jilmový ztiší bolest i horečku

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je vlhkomilná trvalka vysoká asi půl metru, ovšem může vyrůst i do dvoumetrové výšky. Vyskytuje se hojně po celé Evropě, Sibiři, Malé Asii ale i v Severní Americe, v Čechách roste v nížinách a podhůří, podél potoků a řek.

Má rád vlhké břehy vodních toků a jezer, zamokřené louky a lužní lesy. Dobře se mu daří především na vlhké, na minerály chudé, hlinité nebo jílovité, částečně ulehlé půdě bohaté humusem. Ke svému růstu potřebuje plně slunce.

Drobné oboupohlavní květy tužebníku mají charakteristickou vůni po hořkých mandlích. Nať se sbírá v době květu rostliny (červenec) a suší se stejně jako květ, nejlépe ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Příliš dlouhé stonky u natě jsou nežádoucí.

Komu a kdy prospívá

V lidovém lékařství se užívá na utištění bolesti a horečky. Má obdobné účinky jako aspirin a acylpyrin, obsahuje totiž přírodní kyselinu salicylovou. Rostlina je označována jako rostlinný salicylát, stejně jako vrba bílá. V současnosti se přírodní salicylát ve farmacii moc nevyužívá, byl nahrazen umělými přípravky.

Čaj z květů působí diureticky, pomáhá při nachlazení a chronických průjmech, bolestech hlavy a zlepšuje kožní choroby. Diuretický účinek se využívá hlavně při onemocněních močového měchýře a ledvin, při poruchách výměny látkové. 

Působí také jako sedativum a ulevuje od revmatických bolestí kloubů a navíc má antibakteriální účinky. Vzhledem k příjemné vůni květů se používá v kosmetice.

Kořen tužebníku má určité účinky proti vzteklině u psů. Při bolestech svalů a kloubů psi instinktivně vyhledávali oddenky tužebníku a žvýkali je.

Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí. Stojí za to si tuhle bylinku nasušit, případně koupit v lékárně.

Příprava čaje

Jedna lžička řezané sušené natě s květem se přelije ¼ l studené vody a nechá deset hodin odstát. Následně se přecedí a pije se jeden šálek vlažného výluhu denně. Čaj má příjemnou nasládlou chuť. Vyzkoušejte při horečce, nachlazení, dně, či nemoci ledvin. Případně výluh použijte pro omývání ran.

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & Bydlení. 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen