Bylinková lékárna VII: Pupalka dvouletá pomůže nejen mozku

Hezká, ale i léčivá pupalka dvouletá (Oenothera biennis) pochází z Ameriky. Daří se jí na skalách, stačí jí jen malá vrstvička země. Má ráda slunce, dokáže růst v extrémních podmínkách sucha a horka. Její krásné žluté květy rozkvétají na noc, příjemně voní, ale nevydrží déle než den a většinou s nadcházejícím polednem uvadají. Právě proto se jí také říká noční svíce. Její květy opylují noční motýli, u nás je to zejména lišaj pupalkový.

Pupalka je, jak už její název napovídá, dvouletka – v prvním roce vytvoří růžici květů, teprve v druhém lodyhu s květem, pak zaplodí a odumře. Lehce zplaňuje, tedy ve volné přírodě je stabilní, její výskyt se přirozeně rozšiřuje. Existují dvě stovky různých druhů – a jsou mezi nimi i jednoletky nebo trvalky.

Dnes patří k módním rostlinám zahrádek, existuje mnoho šlechtěných kultivarů různých barev a tvarů. Kvete od června až do pozdního podzimu. Po odkvětu vytváří 2 až 4 cm dlouhé zelené tobolky s jedním až dvěma semeny, která se hojně využívají v léčitelství.

Pěstování je snadné

Pupalka je velmi nenáročná. Semena se vysévají na počátku léta, dobře klíčí. Nesnáší zamokřené půdy. Nemusí se ani přihnojovat, vhodné je mulčování. Snadno se množí i samovýsevem. Dobře se jí daří na štěrkových a písčitoštěrkových půdách. Vidět je i podél železniční trati. Kdybyste si ji chtěli utrhnout do vázy, nepřežije.

Mnohostranné léčebné účinky

Semena pupalky obsahují esenciální mastné kyseliny (linoleovou, označovanou jako vitamin F a olejovou), které člověk potřebuje, ale není schopný je sám vytvořit, proto je musí získávat ze stravy.

Komu pomůže pupalkový olej

  • Lisováním semen se získá olej, který se používá při cévních onemocněních, ke snížení krevního tlaku, cholesterolu, proti stresu. Nebo se z něj připravuje krém proti akné, ekzémům a lupence, revmatickým bolestem.
  • Pupalkový olej má blahodárný vliv na premenstruační syndrom nebo roztroušenou sklerózu. Doporučuje se jako prevence mozkových příhod a anginy pectoris. Je vhodný i na dýchací potíže a prochladnutí.
  • Olej z pupalky chrání játra a nemá žádné kontraindikace. Pouze lidé trpící epilepsií by jej měli konzumovat jen v doporučeném množství.

Kořen

Využít se může i podzemní část pupalky, tedy její kořen, který většinou bývá hodně rozvětvený. V lidovém léčitelství se používá proti průjmu. Sbírat se může od podzimu do jara, v malém množství přidávat do polévek nebo salátů, má pozitivní vliv na trávení.

Z tohoto kořene se dá i vyrobit aperitiv, když se kořen nechá dlouhodobě louhovat ve 40% alkoholu. Ale pro zdraví je lepší sušený kořen, přidávaný jako koření do jídel.

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & Bydlení. 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen