Jak se zbavit zácpy přírodní cestou? Důležitá je správná činnost jater, slinivky a žlučníku

Trápí vás těžké či nafouklé břicho, nadýmání, ale také nepravidelná stolice? V tom případě je možné, že trpíte zácpou, která umí pořádně znepříjemnit život. Nejenže způsobuje bolesti, navíc může signalizovat další – vážnější – zdravotní problémy. Jak proti zácpě bojovat a jací přírodní pomocníci vám od trávicích problémů zaručeně pomohou?

 

O trávicích problémech se ve společnosti příliš nemluví, a to i přesto, že trápí velké množství lidí. Zácpa, kterou lékaři popisují jako stav, kdy se pacient vyprazdňuje méně než třikrát týdně, bývá způsobena nezdravým životním stylem, ale i nedostatkem pohybu. Lidé při zácpě mají pocit těžkého a nafouklého břicha, mají menší chuť k jídlu a mohou také trpět bolestmi hlavy.

Příčinou zácpy může být nezdravé stravování s nedostatkem vlákniny, malý příjem tekutin a nedostatek pohybu. Zácpu mohou rovněž způsobit některá farmaceutika, nadměrný přísun sladkostí, stres, deprese a další psychické problémy či změna prostředí. To vše může vést k narušení funkce tlustého střeva, které má problém posouvat stolici dále trávicím traktem a vyloučit ji z těla.

Obecně se v případě těchto trávicích problémů doporučuje zvýšit přísun probiotik, a to buď ve formě doplňků stravy, nebo vybraných potravin. Probiotika jsou přirozeně obsažena například v kysaných mléčných výrobcích, kefírech, jogurtech, acidofilním mléku či zakysané smetaně. Od zácpy vám však mohou pomoci také další potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou například olejniny či sušené datle, fíky i švestky. Ty můžete bez obav konzumovat každý den, klidně i v kombinaci s jinými přípravky. Vynechat byste měli naopak tekutiny s obsahem kofeinu nebo alkohol.

Účinnou pomoc mohou nabídnout taktéž bylinky. „Pro správný stav obsahu tlustého střeva,  a tím i prevenci zácpy nebo průjmu, je důležitá správná činnost jater, žlučníku, slinivky a také stav sliznice střeva. Činnost proto podpoříme bylinkami účinnými na žlučník a slinivku. Tam jsou nejlepší tinktury z ostropestřce a jalovce pro podporu žlučníku a slinivku zase podpoří tinktura z houbičky penízovky či borůvky. Celkově nám činnost střeva pomůže zlepšit kopretina řimbaba. Pokud již zácpa člověka trápí, velkou pomocí je tinktura ze čnělek kukuřice a gemmoterapeutikum z pupenů dubu,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zácpa, kterou často doprovázejí i nepříjemné bolesti, však může být i projevem vážných zdravotních problémů, například cukrovky, poruchy činnosti jater, zánětlivých onemocnění střev, ale rovněž nádorů tlustého střeva. Pokud úprava stravy a pravidelný pohyb nepomáhá a problémy s vyměšováním přetrvávají několik týdnů, je potřeba se obrátit na lékaře.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen