Játrům svědčí ostropestřec mariánský. Jejich onemocnění často provází únava a špatné trávení

Játra jsou největším vnitřním orgánem v lidském těle, jejichž hlavní funkcí je detoxikace. Na rozdíl od některých jiných orgánů jsou játra orgánem nepárovým a život bez nich není možný. Proto je důležité včas rozpoznat signály značící, že s nimi není něco v pořádku. Játra chrání především zdravý životní styl, ale mohou pomoci také vybrané bylinky. Ty jsou vhodné jak k prevenci, tak k rekonvalescenci po prodělané jaterní nemoci. Patří mezi ně například ostropestřec mariánský.
Rubrika: 

Mezi nejčastější příznaky nemoci jater patří únava a tělesná slabost. Časté je také nechutenství, problémy s trávením nebo bolesti břicha a v důsledku toho i úbytek hmotnosti. Dalšími viditelnými signály mohou být tmavé kruhy pod očima, skvrny na kůži, a v případě žloutenky i žloutnutí kůže a očního bělma. Pozor bychom měli věnovat také všem změnám barvy moči a stolice.

Játra mohou postihovat například infekční nemoci – zejména různé typy žloutenek (A, B, C) infekční mononukleóza a neobvyklé nejsou ani bakteriální infekce. Dále může jít o metabolické poruchy, které mohou mít za následek vážné a trvalé poškození jater. Velice závažným onemocněním je pak cirhóza jater, která může končit až jejich selháním a nutností transplantace. V neposlední řadě játra ohrožují nádorová onemocnění.

Chránit játra pomáhá především zdravý životní styl a zejména pak střídmost v konzumaci alkoholu. Zátěž pro játra představují smažená a tučná jídla, nadmíra cukru, uzeniny a ostré koření. Jako prevence se doporučuje zdravá strava, dostatek pohybu i odpočinku, a vyhýbání se stresu.

Ze světa bylin játrům nejvíc svědčí ostropestřec mariánský, který podporuje funkci jater a jejich detoxikační účinky. Má blahodárný vliv i na trávení a pročišťování těla. Je vhodný také jako součást rekonvalescence po prodělaných nemocích jater. Velmi účinná jsou též gemmoterapeutika, což jsou výtažky z pupenů rostlin. Nejsilněji působí gemmoterapeutikum z pupenů jalovce a rozmarýnu. Razantně působí i gemmoterapeutika z žita a ostropestřce, které vznikají z klíčků semen.

Při těžších problémech s trávením je třeba posílit činnost slinivky, vhodná je například penízovka. Na stavy nadýmání a pro posílení organismu při psychické a fyzické únavě je účinná směs z hořce, puškvorce, čekanky, máty a lékořice, zvaná Amarit Forte.

Pro uvolňování těžkých kovů z těla a pro podporu jaterní funkce je určený speciální bylinný přípravek Aluven, který se skládá z medvědího česneku, přesličky a kurkumovníku. Medvědí česnek pomáhá uvolňovat těžké kovy z těla, přeslička chrání játra před toxickými látkami. Kurkumovník zase napomáhá udržovat účinnost imunitního systému a brání hromadění tuků v játrech.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen