Křečové žíly má ve stáří každý druhý člověk. Postižená místa potírejte mastí z vlaštovičníku, měsíčku a topolu

Léto i teplý podzim přímo vyzývají k tomu, abychom se pochlubili odhalenými nohami. Pokud je však „zdobí” nevzhledné křečové žíly, nemusíme se vždy cítit příjemně. Za jejich vznik sice mohou především geny. Zmírnit projevy však můžete za pomoci masti z vlaštovičníku, měsíčku a topolu, čtyřkvětové masti nebo bylinky zvané echinacea.
Rubrika: 

Křečovými žílami v oblasti nohou trpí až třetina lidí na celém světě. Tato obtíž se nevyhýbá ani Evropě, kde se s nimi léčí 40 až 50 % žen a 20 až 30 % mužů, jak uvádí údaje specializovaného Centra žilní chirurgie. Výskyt křečových žil také úměrně roste s věkem, takže zatímco u dětí a mladistvých bychom je hledali marně, ve věku nad 60 let je má již téměř každý druhý člověk. Mezi stálé vybavení domácí lékárničky se proto hodí čtyřkvětová mast s bezem, která pomáhá při křečových žílách. Navíc bojuje i proti dalším kožním defektům, které s věkem přibývají, jako je například rozpraskaná kůže.

Jak křečové žíly poznáte? Jedná se o rozšířené žilní kanálky, které vystupují nad povrch pokožky a mají výrazné fialové zabarvení. Takto poškozené žíly jsou typické nedomykavými žilními chlopněmi a omezeným zpětným tokem krve, což zvyšuje v žilách tlak. Kvůli tomu vznikají otoky, žíly se rozšiřují, bolí a hrozí zánět. Zdravou činnost cévního systému pomáhá udržovat echinacea nebo ostropestřec.

Nejčastěji se křečové žíly objevují na dolních končetinách a odborně se jim říká varixy. Zda se budou týkat i nás, udává v první řadě genetická dispozice. O zděděnou chorobu jde až v 90 % případů. Roli hraje také nezdravý životní styl či nadváha. Řada žen se s nimi setká i v těhotenství, protože jdou ruku v ruce se změnami hormonální hladiny. V tomto směru mohou stav ztížit i léky obsahující hormony, například antikoncepce.

První příznaky, které vás navedou, že se může jednat o křečové žíly, představuje pocit těžkých a unavených nohou, pálení a brnění, někdy i noční křeče. Proto se vyplatí preventivně užívat odvarů nebo tinktury z byliny gotu kola. Ta zbavuje cévní systém usazenin, které znesnadňují průchodnost krve. Můžete zapojit také krvečistící extrakt z kopřivy, jetele, pampelišky a řebříčku. Pokud se u vás křečové žíly projeví, je zapotřebí počítat s tím, že největší bolesti obvykle přicházejí večer, v noci a v letním období. Postižená místa proto před spaním pravidelně potírejte mastí vlaštovičník, měsíček, topol nebo mastí čtyřkvětovou, která vám od bolesti uleví. V případě zánětlivého stavu použijte mast olšovou.

Pakliže se s křečovými žílami pacient neléčí, může dojít až k nepříjemným bércovým vředům, žilní trombóze nebo zánětu žil, v horším případě mohou napjaté žíly dokonce prasknout, protože jsou jejich stěny příliš slabé a tlak uvnitř nich příliš velký. Regeneraci a zpevnění žilních stěn pomáhá gemmoterapeutikum kaštanu jírovce, jmelí nebo lnice.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen