Nadměrné pocení signalizuje, že tělo není v pořádku. Na pomoc si vezměte jmelí a výluh z lopuchu

Ačkoliv je pocení přirozené a pro tělo potřebné, může se stát, že přesáhne zdravou míru a začne komplikovat život. Nadměrné pocení může způsobovat horké letní počasí, stres, emoce, konzumace pikantních pokrmů, hormonální nerovnováha, ale někdy bývá i signálem vážného onemocnění. Účinným pomocníkem je tinktura z jmelí nebo výluh z kořene lopuchu.
Rubrika: 

Pocení je především nástrojem regulace tělesné teploty, kdy se zbavuje přebytečného tepla, ochlazuje organismus a zabraňuje jeho přehřátí. Za druhé je důležité pro vylučování škodlivých látek, jako jsou soli, kyseliny nebo močovina. V neposlední řadě pak slouží jako přirozený UV filtr, který do určité míry chrání kůži před slunečním zářením. Bylinkou první volby při pocení je tinktura z jmelí, která pomáhá udržovat normální krevní tlak, podporuje cévní systém a zklidňuje srdeční činnost.

Je však potřeba rozlišit mezi běžným pocením a nadměrným pocením, které není doprovázeno horkým počasím, zvýšenou fyzickou aktivitu ani rozčílením. Hyperhydróza, jak se této obtíži odborně říká, totiž  přichází i v situacích, které vylučování potu standardně nevyvolávají. To může být zdraví nebezpečné, zvlášť pokud v extrémních případech tělo vyloučí až 1,5 litru tekutiny za hodinu. Obvyklé množství je přitom 1,12 litru u mužů a 0,57 litrů u ženy.

Nadměrné pocení nám může oznamovat, že něco v našem těle není v pořádku. Podle odborníků se hyperhydróza objevuje u zhruba 4 % lidí a může se vyskytovat jak po celém těle, což není tak časté, tak lokálně na dlaních, ploskách nohou nebo v podpaží. Na lokální pocení je ideální výluh z kořene lopuchu s rozprašovačem, který nahrazuje funkci antiperspirantu a pomáhá tak snížit produkci potu v podpaží. Odstranit tělesný pach pak pomůže tinktura z pupenů bezu černého.

 Za startem hyperhydrózy může stát genetická výbava, spouštěčem bývá často i nedostatek vitamínu D, špatná životospráva, onemocnění štítné žlázy nebo virová či bakteriální infekce. V případě infekcí se doporučuje využít tinkturu plasmofit, což je směs pelyňku, červeného lapacha, pupenů vrby a kůry z volcacory, která posiluje odolnost organismu proti mikroorganismům. Nadměrné pocení často postihuje i ženy v přechodu nebo při gynekologických problémech. Zde pomůže šalvěj lékařská, která projevy menopauzy tlumí a působí antibioticky při zánětech. Často však také nadměrné pocení souvisí i s vážnější chorobou. Tou může být například neléčená cukrovka nebo neurologické či nádorové onemocnění.


Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen