Potravinová intolerance nebo alergie? Pomůže posílení imunity i očista střev

Počty alergiků se neustále zvyšují, a kromě typických jarních alergií nápadně přibývá pacientů s potravinovou intolerancí. Pokud se dlouhodobě necítíte dobře a potýkáte se zdravotními nepříjemnostmi, jakými jsou časté zažívací potíže či smutné nálady, možná trpíte právě intolerancí. Zároveň málokdo tuší, že potravinová intolerance není totéž co potravinová alergie. Jaké jsou příznaky, jak je od sebe odlišit a zda existují i přírodní možnosti jejich léčby se dovíte v následujícím článku.
Rubrika: 

Potravinovou alergii od intolerance odlišuje především doba, po níž nastává reakce. Alergie je snadněji rozpoznatelná, protože se obtíže dostavují během několika minut nebo maximálně v řádu dvou hodin po požití alergenu, což usnadňuje určení její příčiny. Projevy alergie jsou navíc velmi specifické. Patří k nim hlavně otoky, zčervenání, vyrážky, svědění, dušnost nebo alergická rýma a někdy i zvracení.

Naproti tomu příznaky potravinové intolerance se často dostavují až po několika hodinách či dnech. Kvůli delší časové prodlevě si pak většina pacientů své zdravotní komplikace s žádnou konkrétní potravinou nespojí. Zároveň jsou příznaky spíše obecné, a ne tak výrazné jako u alergie. Bývají to bolesti břicha, průjmy a nadýmání, bolesti hlavy nebo nevolnost. Intoleranci mohou provázet i netypické obtíže jako je například depresivní ladění, úzkostné stavy, častá únava či nadváha.

Rozdílný je také mechanismus, který nemoci způsobuje. Zatímco alergická reakce je vlastně přehnanou odpovědí imunitního systému na nějaký podnět, potravinová intolerance je většinou zapříčiněna nedostatkem některého z trávících enzymů.

Při potravinové alergii je nejdůležitější ohlídat si alergen a vyhnout se mu. U alergiků se osvědčilo celkové posílení organismu a činnosti slinivky, s čímž může pomoci houba penízovka. Na posílení obranyschopnosti se používá červené lapacho, lichořeřišnice, echinacea nebo černý rybíz. Alergie mívají jako jednu z příčin též znečištěná játra. S jejich očistou pomůže ostropestřec či gemmoterapeutikum z jalovce, rozmarýnu a klíčků žita.

S druhotnými projevy potravinové alergie, jakými bývají ekzémy a svědivé projevy na kůži mohou pomoci bylinné přípravky jako například mast Ekzelup. Ta obsahuje přírodní antioxidanty a extrakty z měsíčku, lopuchu, myrty a yzopu. Proti svědivosti účinkuje i koupelová směs z pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu, kostivalu a lichořeřišnice. 

V případě intolerance je zatím jediným objeveným řešením speciální dieta. Zmírnit její projevy však může pomoci také bylinná očista střev. Střevní trakt očistí například tinktura Helmifit složená z česneku, pelyňku, hořce a pupenů ořešáku amerického. Také směs z pupenů dubu, černého rybízu, lnu, olše a betagukanu s názvem Fitkolon nám pomůže střevo pročistit. Efektivní očistu střev může zajistit i zelený jíl, který obsahuje velké množství minerálních látek. Účinně tak detoxikuje střeva i trávicí trakt.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen