Pozor na ledvinové kameny. Močové cesty ochrání dostatek tekutin, ale i vřes a zlatobýl

Ledvinové kameny postihují asi 4 % populace u nás, přičemž muži bývají nemocní dvakrát až třikrát častěji než ženy. Riziko nemoci zvyšuje především nedostatečný pitný režim a časté záněty. Problematická je také rodinná anamnéza. Pokud onemocněním trpí někdo z příbuzných, existuje větší pravděpodobnost, že postihne i vás. Prevenci i pomoc při obtížích nabízí některé bylinky. Na močové cesty působí příznivě vřes, zlatobýl či židovská třešeň.
Rubrika: 

Ledvinové kameny jsou tvořeny solemi či minerály, které jsou běžně v moči rozpustné. Za jistých okolností ale může docházet k jejich krystalizaci, čímž se postupně mění v nerozpustné útvary. Ty pak nejenže zamezují normálnímu odtoku moči a brání očišťování močových cest, ale také způsobují velké bolesti. Kameny se mohou tvořit kdekoliv v močových cestách, zasáhnout tak mohou ledviny, močový měchýř i močovody.

Močové kameny často provází nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu. Typická je i bolest v oblasti beder, dolní polovině břicha nebo v tříslech. Asi nejběžnějším projevem je akutní ledvinová kolika, která vzniká při průchodu kamene močovým ústrojím. Vyznačuje se silnou bolestí v boku a vlnovitým kolísáním intenzity bolesti. Dalším z příznaků může být krev v moči.

Vznik kamenů zapříčiňuje kombinace několika faktorů. Mezi ovlivnitelné faktory, které přispívají ke vzniku nemoci patří nedostatečný pitný režim a špatná životospráva. Dalším faktorem mohou být infekce močových cest, jelikož některé druhy bakterií zvyšují pH moči. Proti infekcím močových cest umí bojovat například lichořeřišnice, která likviduje bakterie v těle, podobně působí i gemmoterapeutikum z brusinky.

Prevence močových kamenů je velmi důležitá. Pokud totiž močovými kameny jednou onemocníte, existuje až 50 % riziko, že se nemoc bude opakovat. Základem prevence ledvinových kamenů je dodržování pitného režimu i změna stravovacích návyků. Alespoň polovina z přijatých tekutin by měla být čistá voda, zbytek je vhodné doplnit bylinkovými čaji. Na nemoci ledvin pomáhá čaj ze zlatobýlu nebo z listů pampelišek. Naopak se vyvarujte pití kávy, černého čaje a slazených nápojů.

Mezi bylinky, které přispívají k očistě močového ústrojí se řadí pýr, židovská třešeň, kotvičník či bříza. Na rozpouštění usazenin v močovém ústrojí a celkově v organismu působí intenzivně gemmoterapeutikum z jasanu a buku. Příznivě působí i speciální směs bylin na ledviny, která zklidňuje křeče močového traktu a podporuje vylučovací funkce organismu. Směs obsahuje hluchavku, heřmánek, břízu, vřes a zlatobýl.

K regeneraci močového ústrojí je velmi účinné též gemmoterapeutikum z vřesu. Po prodělané nemoci ledvin je vhodná bylinná kúra pro péči o močové cesty z břízy, jalovce, židovské třešně a vřesu, která posiluje obranyschopnost ledvin.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen