Problematická menstruace: Třezalka proti PMS, ptačí jeřáb na podporu hormonální rovnováhy

Premenstruační syndrom doprovázený změnami nálad, křeče v podbřišku, nepravidelná nebo příliš silná menstruace. Problémy spojené s měsíční periodou dokáží alespoň jednou za život potrápit téměř každou ženu. Některé přicházejí samovolně, jindy je jejich spouštěčem nezdravý styl života, nadměrné užívání léků nebo stres. Pokud potíže nezmírníme aktivní změnou přístupu, pomocníkem mohou být bylinky. Nejlépe se osvědčují ptačí jeřáb, maliník a sedací vanová koupel ze směsi bylin.
Rubrika: 

Poruchy v menstruačním cyklu, kdy ženě perioda vynechává, opožďuje se anebo přichází častěji, je příliš silná, dlouhá nebo naopak slabá a krátká, se mohou dostavit takřka kdykoliv. Zpravidla za ně může kolísavá hormonální hladina, která je způsobená například onemocněním, stresem, přicházejícím těhotenstvím či menopauzou. Ve všech případech se jedná o citelný zásah do organismu, proto je na místě využít účinků bylin, které posilují zdraví ženských orgánů a zároveň celkový stav těla. Ptačí jeřáb, andělika čínská, maliník nebo měsíček rovněž posilují imunitu, zmírňují stres a jsou významnými antioxidanty.

Premenstruační syndrom neboli PMS přichází do života ženy mezi 22. a 35. rokem věku. Podle statistik se s ním každý měsíc setká až 80 % žen. Přecitlivělost, podráždění, napětí a změny nálad opět způsobuje nestabilita pohlavních hormonů. Pro zmírnění projevů se doporučuje kopretina řimbaba, která je schopná tlumit i bolest v podbřišku a migrény. Třezalka se používá pro celkové zklidnění podrážděných nervů. Na hormonální soustavu a zklidnění zase blahodárně působí přípravek api-women, což je směs medu s extrakty měsíčku, maliníku a ostružiníku. Při psychickém napětí je vhodná i bylinná koupel z třezalky, levandule, meduňky, pelargonie a rozmarýnu.

Menstruaci u mnoha žen doprovází také bolest v podbřišku. Křeče vyvolávají svalové stahy v děloze a vysoká hladina látek prostaglandinů, které podporují odlučování sliznice. Zde od obtíží uleví především sedací bylinná koupel pro ženy, která obsahuje výluhy z měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmelu. Koupel se osvědčila i jako ochrana při zánětech a mykózách. Vhodná je také kúra složená z černého rybízu, maliníku, březových jehněd, kotvičníku a dalších bylin, které podporují hormonizaci menstruačního cyklu a zdraví reprodukčních orgánů.

Dalšími spouštěči menstruačních problémů bývají výkyvy tělesné hmotnosti, obezita či podváha.  Nadměrné množství tukových buněk totiž ovlivňuje hladinu estrogenu, který se množí a způsobuje tím intenzivnější menstruaci, která trvá déle, než je běžné. V opačném případě při podváze se v těle zpomalí produkce estrogenu, kvůli čemuž je menstruace krátká, přichází v delších horizontech anebo vymizí úplně. Při problémech s tělesnou hmotností se doporučuje tinktura Brodecký ortislim a kukuřičné čnělky, které podporují střevní aktivitu a pomáhá při hubnutí.

Obtíže zaznamenávají i výkonnostní sportovkyně, protože namáhané tělo snižuje produkci pohlavních hormonů. Rovněž léky s obsahem hormonů, nejčastěji hormonální antikoncepce, mohou negativně ovlivnit normální průběh menstruace. Pro regeneraci a revitalizaci ženského organismu se proto uplatňuje kúra z ptačího jeřábu, gotu koly, ginkgo biloby a přípravku femina.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen