S bolestmi hlavy zatočí řimbaba, migrénu zmírní kúra s třezalkou a kozlíkem

Bolesti hlavy patří k nejběžnějším zdravotním problémům. Během roku potká bolest hlavy devět z deseti lidí. Obvykle odezní sama, nebo pomohou volně dostupné léky. Pokud však bolest hlavy znepříjemňuje každodenní život a brání v běžných činnostech, je nutné začít pátrat po příčině. Na vině bývá často stres a dlouhodobé psychické vypětí. V závažnějších případech se medikamentům nevyhnete. Někdy však mohou pomoci bylinky, například řimbaba a ginkgo.
Rubrika: 

Mnoho lidí bolest hlavy zaměňuje s migrénou. Migréna však není jen náhlá a občasná bolest hlavy. Trpí jí přibližně jen 20 % žen a 6 % mužů a jedná se o opakované, velmi intenzivní záchvaty bolesti hlavy, které mohou trvat několik hodin i několik dní. Většinou se migréna objeví už v dětství a člověka pak trápí celoživotně. Příčiny jejího vzniku odborníci zatím zcela neobjasnili, předpokládají však určitou genetickou predispozici. 

V případě migrény je důležitá úprava životního stylu a zbavení se spouštěčů, které záchvaty vyvolávají. Těmi nejčastěji bývá stres, změny tlaku, náhlé změny počasí, nedostatek nebo nadbytek spánku, kouření, alkohol, únava a nadměrná fyzická či psychická zátěž.  U žen se pojí také s hormonálními změnami během menstruačního cyklu. Při migrénách je nápomocná kúra ke zlepšení duševní pohody z třezalky, břízy, lípy a kozlíku, která pomáhá zlepšovat tělesnou i duševní rovnováhu, zklidňuje organismus a přispívá ke kvalitnějšímu spánku. 

Tenzní bolesti hlavy, jak se říká náhlým a méně častým bolestem, se projevují většinou jako náhlá a tupá bolest v oblasti spánků. Časté jsou též pocity sevření hlavy, neurčitý tlak v hlavě a bolesti v čelní oblasti. Silnější bolest může dokonce doprovázet nevolnost i zvracení. Tento typ bolesti často vzniká v důsledku nedostatečného pitného režimu, přicházejícího nachlazení, psychického vypětí či dlouhodobé únavy. 

Při potížích s bolestmi hlavy se osvědčila bylinka řimbaba, která pomáhá snížit napětí v hlavě, podporuje periferní krevní oběh a má zklidňující účinky. Vhodný je také bylinný sprej na nervy a zklidnění, který obsahuje kombinaci zklidňujících bylin, jako je levandule, meduňka a mučenka. Sprej se aplikuje na spánky, čelo a zátylek. V boji s migrénami jsou nápomocné i byliny pelargonie nebo maliník. Důležité je také prokrvení mozku a zde mohou pomoci byliny jako jinan, bělotrn a javor. Vhodné jsou i bylinné směsi Neurosan a Klidex

Pokud se bolesti hlavy začnou objevovat bez zjevné příčiny a nikdy předtím jste jimi netrpěli, návštěvu lékaře neodkládejte. Mohou totiž signalizovat i počátek závažnějších nemocí, jakými jsou například nádorová onemocnění.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen