Strašáci z koupališť: kvasinky, záněty i plísně nohou pomohou zlikvidovat bylinky

Léto je obdobím koupání a návštěvy koupališť. Obzvláště dámy ale nemusejí mít s koupáním na veřejných místech spojené jen příjemné zážitky. Povalování v mokrých plavkách, sezení na zemi nebo časté koupání v nekvalitní vodě může vést ke kvasinkové infekci nebo k zánětu močových cest. Nežádoucím následkem návštěvy veřejného koupaliště mohou být také plísně nohou. Jak si s těmito problémy co nejrychleji poradit přírodní cestou zjistíte v následujícím článku.

Kvasinkové infekce zvládnete díky lapachu a penízovce

Koupání se v příliš chlorované vodě nebo naopak v nepříliš čistém přírodním koupališti může mít v létě nepříjemné následky v podobě nejrůznějších kvasinkových infekcí. Ty se mohou projevovat v podobě svědění a pálení intimních partií, otokem stydkých pysků i nepříjemným výtokem. Kvasinkám vyhovuje vlhké a teplé prostředí, předcházet jejich vzniku proto lze nošením vzdušného prádla nebo převléknutím vlhkých plavek po opuštění bazénu. K prevenci ale i v akutních případech kvasinkové infekce vám pomohou i bylinky. K posílení imunitního systému a zamezení množení kvasinek slouží například penízovka, houbička, která je díky svým komplexním účinkům stále oblíbenější. Také tinktura z česneků je účinným pomocníkem proti plísním. Podobně pozitivně působí také tinktura z japonské houby šiitake. „Méně známým přírodním pomocníkem je tinktura z červeného lapacha, která se získává z vnitřní části kůry tohoto stromu. V boji s bakteriemi, plísněmi a kvasinkami, které mohou organismus napadnout, je při tom lapacho velmi účinné,“ popisuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Osoby, které bojují s nepříjemnými kvasinkami však mohou dle bylinkářky využít též gemmoterapeutika. Například přípravek z ořešáku amerického skvěle pomáhá stimulovat obranné reakce organismu.   

Se záněty močového měchýře bojujte směsí bylin

Další nepříjemnou zdravotní komplikací, se kterou se mohou obzvláště ženy v létě potýkat jsou záněty močového měchýře. Těm nahrává zejména sezení na studené zemi, krátké oblečení, časté koupání i možné prochladnutí během letních nocí. Účinnou kombinací bylin, jež může při problémech s močovými cestami pomoci je směs vřesu, pcháče a měsíčku, která nejen zklidňuje, ale působí také antibakteriálně a účinně bojuje proti plísním v organismu. Tuto tinkturu pak skvěle doplňují jalovec podporující detoxikaci nebo bříza známá svým pozitivním vlivem na játra a ledviny. Bylinnou kůru je vhodné obohatit ještě o tinkturu z židovské třešně, jež podporuje látkovou výměnu. „Pro boj s bakteriálními nákazami může hodně pomoci gemmoterapeutikum z lichořeřišnice, brusinky, olše a bazalky posvátné. Tyto přípravky mohou být příznivé v prevenci i při léčbě. Tinktury z vřesu či pýru mohou zase pomoci při očistě močových cest,“ doplňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.  

Plísně nohou řešte zvenčí i zevnitř

Z návštěvy veřejného koupaliště si kromě zážitků můžete odnést rovněž nepopulární plíseň mezi prsty u nohou. Velké množství návštěvníků, které se vystřídá ve společných prostorách, zapařené nohy v uzavřených botách i chození na boso totiž vzniku plísní přímo nahrávají. Nohy proto nechte co nejvíce dýchat a do společných sprch si vždy noste své boty. Proti již vzniklé plísni potom můžete využít například mast z kiwi, která nejenže pomáhá likvidovat plísně a bakterie, ale také podporuje zdraví cév. Použít lze i oblíbený grepový olej, jenž je znám svými příznivými účinky na stav kůže. „Kromě řešení vnějších estetických problémů je ale důležité se zaměřit také na odstranění plísně v krvi. K tomu může posloužit například tinktura z česneku a penízovky,“ doplňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou bylinných přípravků.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen