V boji s vánoční depresí pomohou byliny

S příchodem adventního období se dostavuje také vánoční nálada. Pro mnohé však tento čas nepředstavuje nic příjemného. Naopak, vánoční svátky jsou pro ně spojeny se stresem, steskem či depresemi.

V komentáři nejznámější české bylinkářky Jarmily Podhorné ze společnosti Naděje přinášíme rady, které mohou pomoci cítit se o Vánocích lépe. 

Blížící se Vánoce jsou tradičně označovány jako svátky klidu a míru. Přílišný klid v nich ale nezažíváme. Obzvláště ženy jsou vystavovány obrovskému tlaku. Vedle vlastního zaměstnání a obvyklé péče o rodinu jim během adventu přibydou starosti s vánočním úklidem a pečením cukroví. Uspěchaná doba většinu z nás stresuje nutností nakoupit co možná nejoriginálnější dary, jejichž ceny se často šroubují do závratných výšek. Televize nasadí do vysílání pohádky se šťastným koncem a zamilované komedie. Vánoční obžerství se na naší psychické pohodě také nepodepíše zrovna nejlépe. Výsledkem kombinace těchto faktorů je stresovaný, unavený a často deprimovaný člověk. 

Pokud pro nás není možné od některých z těchto věcí upustit, je dobré se alespoň porozhlédnout po možnostech, jak pomoci vlastní psychice. Pro mnohé z těchto problémů existuje přírodní řešení v podobě bylin. Pokud se například během Vánoc cítíme unavení, je dobré užívat bakopu drobnolistou. Její účinky se promítnou do snížení únavy a naopak zvýší duševní výkonnost. V případě přepracovanosti a vyčerpání bychom měli nasadit eleuterokok a maralí kořen.  Pocity únavy velice dobře zažene i tinktura ze schizandry a jalovce

Jen zdánlivým protipólem únavy je nespavost. Naopak velice často může být průvodním jevem nespavosti únava. V případě problémů se spánkem doporučuji například kozlík lékařský. Jedná se o rostlinu, která působí jako mírné, ale velice účinné sedativum. Pomůže ztlumit stavy vzrušení, zažene nervozitu i duševní napětí. Ve vyšších dávkách výborně vyvolá spánek. Pro jeho prohloubení může sloužit tinktura z pupenů vřesu.  

Příčinou nespavosti pak zhusta bývá stres a nervozita. Ty se samozřejmě ve vánočním období stupňují neuvěřitelnou měrou. Pro snížení stresu je vynikající volbou například vrbka úzkolistá, která výborně odstraňuje pocit psychického napětí. Také gemmoterapeutikum z lípy může navodit dobrou náladu. Ochránit organismus proti stresu zvládne i šišák bajkalský a rozchodnice růžová. Mezi její další příjemné vlastnosti, které můžeme během Vánoc ocenit, je schopnost vyrovnat hladinu krevního cukru. Díky tomu nás nebude pronásledovat chuť na sladké. 

Poslední a nejméně příjemnou součástí vánočních svátků mohou být pro mnoho z nás deprese. I na tyto problémy však příroda zná řešení. Hned několik bylin se nabízí jako účinná přírodní antidepresiva, která mohou bez vedlejších účinků pomoci zvládnout adventní období.  Jedničkou při depresích je rozhodně třezalka, vedle ní se však uplatňuje také leuzea neboli maralí kořen. Při problémech s psychikou je možné také užívat pupeny lísky. Během mé více než patnáctileté praxe se proti depresím nejvíce osvědčila směs lípy, třezalky a vrbky úzkolisté. Pro dobrou náladu pak pomáhá nahradit v této směsi vrbku bělotrnem.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen