Zácpa trápí téměř třetinu lidí. Pomůže kukuřice nebo levandule

Přestože je zácpa běžnou zdravotní obtíží, představuje pro mnoho lidí trapné téma, o kterém nechtějí hovořit. Podle odborníků jí přitom pravidelně trpí přibližně 30 % populace, přičemž převažuje u žen. Příčin může mít hned několik. Nejčastěji zácpu způsobují nesprávné životní návyky a psychika, může být ale také průvodním jevem vážnějších onemocnění. Proti zácpě se osvědčily především bylinné a pupenové tinktury z kukuřice, brodeckého ortislimu či levandule.
Rubrika: 

Obtížné nebo málo časté vyprazdňování, nafouklé a bolestivé břicho, plynatost, únava, špatná soustředěnost. To jsou příznaky, které signalizují nesprávnou funkci trávicího systému a nepopulární zácpu. O té lze mluvit, pokud k vyprázdnění střev nedochází v horizontu více než dvou dnů. Střevní aktivitu podporuje brodecký ortislim, který je směsí ananasu, vinných hroznů a mořských řas. Pomáhá také kukuřice, která změkčuje a zklidňuje střevní sliznici.

Důvodů, proč trpíme zácpou, existuje více. Nejčastěji se jedná o špatné stravování, které není bohaté na vlákninu, jež pomáhá trávení a pohybu střev. Chybou je také nedostatek tekutin. Voda totiž tvoří až 75 % stolice. Na špatnou činnost střev má vliv také nezdravý životní styl, kde absentuje především vydatný pohyb a posílení břišního svalstva. Zde je vhodné užívat fit-kolon, tedy směs pupenů dubu, černého rybízu, lnu, brusinky, olše a betaglukanu, protože posiluje trávení a má blahodárný vliv na celou trávicí soustavu.

Rovněž psychický stav je významným spouštěčem zácpy. Pokud jsme ve stresu, cítíme napětí, strach, trému nebo se na našem mentálním stavu odráží jiné negativní podněty, je pravděpodobné, že si časem psychosomatickou obtíž, jakou je zácpa, skutečně přivodíme. Duševní pohodu navodí bylinný sprej nervy, zklidnění. Vhodná je i bylinná kúra složená z třezalky, kozlíku, břízy a lípy. Proti stresu také dobře působí antioxidační bylinka bakopa a gemmoterapeutikum z lípy.

Na trávení se může projevit i změna prostředí, ve kterém se pohybujeme. Typicky se tak stává, že nás zácpa často zastihne třeba na letní dovolené. Proto je dobré vybavit lékárničku první pomocí v podobě česneku, který dobře působí na trávení a má navíc antibakteriální účinky. Vhodná je také lnice, ostropestřec a směs Amarit, které rovněž blahodárně působí na játra a žlučník.

Pokud však zácpa trvá dlouhodobě, může být projevem vážnějšího onemocnění. A to například cukrovky, Parkinsovovy choroby, hypofunkce štítné žlázy, nemoci ledvin či rakoviny. Zde hraje významnou roli prevence. Vyplatí se proto pravidelně užívat dužinu z tykve, tinkturu z dubu, lnu, kukuřice nebo černého rybízu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen