Bakopa drobnolistá

http://www.sxc.hu/photo/641485
Bylina, která zlepšuje paměť a schopnost učit se. Užívat ji můžete také při nespavosti, únavě, neklidu a stresu. Vhodná je při epilepsii, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě nebo při mozkových příhodách.
Rubrika: 

autor článku: prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Původ a rozšíření

Rostlina je rozšířena v tropech a subtropech Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky. V Asii je to především jižní Indie, kde se po 3 000 let využívá v ájurvédě pod názvem „brahmi“, což znamená kosmické vědění. Slouží k léčbě mužské i ženské neplodnosti a nyní také jako „mozkový nutrient“. Známa je i v Nepálu, na Srí Lance, v Číně, na Tchaj-wanu a ve Vietnamu. Roste zde na vlhkých, bahnitých a zaplavovaných místech, často i v tekoucích vodách.

Botanická charakteristika

Bakopa drobnolistá, Bacopa monnieri (L.) PENNELL je 10-30 cm vysoká, plazivá a vytrvalá bylina z čeledi krtičníkovitých, Scrophulariaceae. Listy jsou vstřícné, obvejčité až vejčitě klínovité, dužnaté, 0,5-2,5 cm dlouhé a 3-8 mm široké. Květy vyrůstají zpravidla jednotlivě a jsou světle modré, výjimečně bílé se 4-5 korunními lístky. Plod je tobolka.

Obsahové látky

Nať obsahuje alkaloidy brahmin, herpestin, saponiny monnierin, hersaponin, dále bacosid A a B, β-sitosterol, stigmasterol, flavonoidy a řadu minerálních látek. Přitom to jsou hlavně triterpenoidní saponiny, které zvyšují přenos nervového impulzu.

Léčebné účinky

Droga je silným antioxidantem, zlepšuje paměť a schopnost učit se. Zvyšuje duševní výkonnost a posiluje činnost mozku. Užívá se při nespavosti, únavě, neklidu, ale také epilepsii, stresu, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Vhodná je i při mozkových příhodách, nervovém vyčerpání, bronchitidě a astmatu. Léčí i kožní problémy, neboť stimuluje růst kůže, vlasů a nehtů. V poslední době se uvádějí i protinádorové vlastnosti. V čínské tradiční medicíně je považována za jangové tonikum užívané při impotenci a revmatismu.

Dokonce se používá při obnově buněk mozku, které byly poničeny působením drog, zvyšuje syntézu proteinů a aktivitu v mozkových buňkách. Zklidňuje mysl a podporuje relaxaci, snižuje úzkost, neklid, působí proti nespavosti a senilitě. Zlepšuje výkon řeči a představivosti, zmírňuje nervové a duševní napětí. Má vynikající účinky na srdce. Snižuje krevní tlak, čistí krev.

Doporučená dávka a způsoby užití

Doporučená denní dávka je 5-15 g suché drogy v odvaru. Dávka se zalije vroucí vodou o objemu 500 ml a nechá se 10-15 minut louhovat. Neužívat v době těhotenství a u malých dětí.

Možnosti pěstování

V našich klimatických podmínkách je bakopa drobnolistá jednoletou nebo pokojovou rostlinou s možností letnění. Pěstuje se v polostínu až na slunci na bažinaté půdě při teplotě 20-28 °C, a to jako kobercová rostlina nebo v závěsným nádobách. Velmi dobře se množí řízkováním asi 10 cm dlouhými lodyžními řízky, které snadno koření v nodech. Nať se sklízí v říjnu při teplotě do 30 °C ve stínu.

Druh zároveň patří mezi významné akvarijní rostliny, neboť velmi dobře roste i ve vodě. V místech přirozeného rozšíření se někdy také používá jako listová zelenina, např. do salátů nebo polévek.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen