Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Bolí vás v krku? Zmírněte obtíže rychle a účinně – s pomocí bylinek
Ačkoliv může být bolest v krku způsobena různými faktory, jako je například alergie, znečištěný či suchý vzduch, mnohem častěji je její příčinou infekce. Nepříjemné bolení či škrábání v krku se navíc mnohdy objevuje společně s kašlem, rýmou, ale také zvýšenou teplotou nebo bolestí svalů a kloubů. Může být rovněž projevem dalších onemocnění, jako je nachlazení, záněty dýchacích cest či angína.
Ve chvíli, kdy nás začne škrábat v krku, nám tělo začíná naznačovat, že potřebuje zvolnit a nasbírat dostatek energie na boj s infekcí. Je proto dobré dodržovat klidový režim a zajistit dostatečný příjem tekutin i vitamínů. Oblíbeným lékem našich babiček na nachlazení je silný kuřecí vývar. Ten zmírňuje bolest v krku, dodává tělu živiny a podporuje rychlejší zotavení. Základem domácí léčby je i bylinkový čaj s medem a citrónem. Med má protizánětlivé účinky a tlumí bolest, citrón je zdrojem vitamínu C.
Někdo při léčbě nachlazení nedá dopustit na cibulovou šťávu, která se pro lepší stravitelnost míchá s cukrem. S bakteriální infekcí si poradí taktéž česnek, který je možné po oloupání cucat jako bonbon nebo ho užívat ve formě tinktury. „Na problémech zánětů v krku se podílí především bakterie. Pokud jsou to streptokoky, tak máme účinnou zbraň v podobě lichořeřišnice a tinktury ze semen grepu. Ta je účinná nejen na streptokoky, stafylokoky, ale také na viry a plísně. Při problémech se zánětem v krční oblasti je vhodné vykloktat grepem dutinu ústní. Na zánětech se také často podílí zlatý stafylokok a tam již nestačí jen lichořeřišnice, ale účinná je směs česneku medvědího a setého,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Účinným pomocníkem při nachlazení jsou také osvědčené obklady a zábaly. Na odvedení tepla je dobré zkusit obklad s tvarohem nebo bramborami, hojení podporuje Priessnitzův obklad. Připravuje se tak, že na postižené místo přiložíme látku namočenou do studené vody, tu překryjeme neprodyšnou vrstvou a přes tu ještě omotáme suchou silnější látku, například osušku. Obklad by se měl sundat po dvou až třech hodinách. Zchlazení, následné zapaření a prohřátí zvýší prokrvení a urychluje hojící proces.