Bylinková lékárna IV: Maralí kořen je silný životabudič

Maralí kořen pochází z jižní Sibiře. Rostlina svým vzhledem připomíná bodlák a roste přirozeně na loukách, na lesních pastvinách i v souvislých porostech. Pěstitelsky není náročná, v našich klimatických podmínkách roste bez větších problémů.

Vyžaduje kyprou, propustnou půdu s dostatečným přísunem živin. Tato trvalka kvete v červenci až srpnu. Má vysoké rozmnožovací schopnosti, takže roste skoro jako plevel. Název vznikl podle jelenů maralí, kteří vždy před zimou požírali kořínky bodláků.

Užívanou částí je především kořen a oddenek, ale využívají se i listy. Tato bylina má více názvů: maralový kořen, leuzea, leuzea šustivá, saflor, rapontika nebo parcha léčivá (Rhaponticum carthamoides).

Maralí kořen má účinky blízké ženšenu. Obsahuje navíc základní prvky důležité pro lidský organismus – tj. tuky, bílkoviny, sacharidy a vlákninu, dále minerální látky a vitamíny. Proto je tak vhodný pro vyčerpaný organismus nemocí nebo fyzickou či psychickou námahou.

Komu a kdy pomůže

Doporučuje se jako podpůrný přípravek po chemoterapii, borelióze, mononukleóze, nádorových onemocnění apod. Vyplavuje z těla toxiny včetně alkoholu. Usnadňuje adaptaci na stres, stimuluje životní procesy. Působí jako afrodiziakum a posiluje sexuální funkce, napomáhá udržování normální hladiny cukru, tuků a cholesterolu. 

Harmonizuje především funkci jater, žaludku, sleziny, tlustého střeva a osrdečníku, a tím si celé tělo všechny případné disharmonie upravuje přirozenou cestou. Používá se též při astenii (celková tělesná slabost), depresích, bolestech hlavy, odstraňuje nechutenství.

Zlepšuje paměť, používá se při učení – ale možná je používaný proto, že se po něm nechce spát. Způsobuje nespavost, proto se doporučuje pít čaj během dne než na noc. Mírně zvyšuje krevní tlak. Má vliv na nárůst svalové hmoty bez vedlejších nežádoucích účinků, na rozdíl od hormonálních přípravků používaných za stejným účelem.

Jako u každé byliny je nutné udělat přestávku v léčení konkrétní bylinou po třítýdenním užívání na dobu 14 dní. Tak posílíme její účinnost.

Příprava čaje

Čaj se může připravit z listů, kořene i semen. 1 čajovou lžičku spařte ve ¼ l vody a nechte 15 minut louhovat. Pije se během dne a působí stejně jako silný šálek kávy. Může se přisladit medem.

Čaj z kořene je účinnější: 1 čajovou lžičku povařte 5 minut ve ¼ l vody a nechte ještě ½ hodiny louhovat. Pijte ráno a odpoledne.

Příprava tinktury

Nejvíce látek z rostliny je vyluhovaných v tinktuře, kterou lehce připravíte z 50 g sušeného kořene, který dáte do 1 l 60% alkoholu. Za deset dní se výluh slije. Užívá se po 30 kapkách nalačno, dvakrát až třikrát denně.

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & bydlení.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen