Bylinková lékárna V: Kotvičník navrátí mladistvou vitalitu

Kotvičník (Tribulus terrestris) pochází z pobřeží Číny a Japonska, zaznamenán byl ale i u indiánských kmenů. Pro farmaceutické účely se dnes pěstuje i v Austrálii, Africe, Indii a třeba i v evropské části Ruska. Pěstovat se může i v našich klimatických podmínkách.

Kotvičníku se skvěle daří ve volné půdě, kdy semena v půdě přezimují a na jaře vyklíčí. Tato rostlina může růst na zahrádce i ze samovýsevů. Může se samozřejmě i předpěstovat, semena se namáčejí několik dní ve vodě (lépe potom vzklíčí) a následně se zasadí do země.

Dá se sice pěstovat v truhlíku i květináči, ale je to náročnější, musí se hlídat, aby zemina nebyla přemokřená. Bylina je citlivá na houbové choroby. Vhodná je písčitá humózní, lehčí půda na slunném stanovišti. Může se přihnojovat, rostlině nevadí sucho.

Nať lze sbírat a využívat během celé vegetace. Vhodné je sklidit rostlinu před příchodem prvních mrazíků. 

Komu a jak prospívá

Indiánské kmeny ho používaly pro jeho močopudné, antiseptické účinky. Číňané zase k léčbě ledvinových a jaterních nemocí a také jako kardiovaskulární prevence. Pomáhá posílení organismu a štítné žlázy. Optimalizuje činnost srdce a cév, podporuje revitalizaci svalových sil, posiluje sexuální aktivitu a funkci. Bylina blahodárně působí na obě pohlaví, vylepšuje totiž hladinu testosteronu a estrogenů.

Přidává se do přípravků, které ovlivňují nárůst svalové hmoty. Má prokazatelný vliv na metabolismus lipidů a cukrů, rozpuštění močových kamenů a na sexuální dysfunkci. Kotvičník bývá přirovnáván k viagře. Cítíte-li úbytek sil s přibývajícím věkem, tahle bylinka vás omladí.

Při sušení dejte pozor

Kotvičník se suší v šeru při teplotě do 45 °C v tenké vrstvě, zpočátku jej můžete několikrát denně otočit, pozor ale, aby se nezapařil!

Příprava tinktury

Kotvičník včetně nati se naloží do 40% lihu a nechá se louhovat asi čtyři až pět týdnů. Pak výluh scedíme a užívá se jedna lžíce denně. Vzhledem k tomu, že obsahuje alkaloid, není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy!

Odvar z nati

Nať vaříme cca 30 minut asi v ½ l vody a potom konzumujeme během dne ve dvou až třech dávkách, ale je možné ho vypít i najednou.

Výluh

Stejný postup je u výluhu: kotvičník se zalije horkou vodou a nechá louhovat 4 až 6 hodin. Ozdravná kúra má trvat nejméně čtrnáct dnů a nejdéle šest týdnů, potom je nutné ji vysadit. 

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & bydlení.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen