Bylinková lékárna X: Echinacea zvyšuje imunitu

Echinacea nebo také třapatka nachová je rostlina prérií Severní Ameriky. Do Evropy se rozšířila jako ozdobná květina a v poslední době i jako léčivka. Echinacea květem připomíná kopretinu, jen má plochý střed.

Dobře se jí daří na slunném stanovišti, dobře propustné půdě, většinou přežije i větší sucho. Semínka pro předpěstování sazeniček se vysévají v březnu. Později lze v zahradních centrech koupit předpěstované mladé rostliny.

Je to trvalka, která vytváří rozvětvené kořeny. V Čechách není ve volné přírodě rozšířena, ale na zahrádkách se pro svůj krásný květ a užitek objevuje často.

Přírodní antibiotikum

Echinacea má antibakteriální působení. Indiáni ji používali pro celkové posílení organismu. Obsahuje široké spektrum účinných látek. Zajímavostí je, že léčivě působí jen v celém komplexu, izolací jednotlivých složek se příznivé účinky ztrácejí.

  • Posiluje obranné reakce organismu a udržování jeho dobrého zdravotního stavu. Podmiňuje zejména zdravou funkci lymfatických žláz. Příznivě působí na křečové žíly.
  • Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti infekcím, pomáhá ničit viry a bakterie v organismu. Rostlina je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list. Nejsou známy nežádoucí účinky.

Droga může pouze způsobit zvýšené slinění a pálení na jazyku a rtech. Proto je třeba ji odzkoušet nejprve v malém množství, ale to platí téměř o všech bylinách i koření. Každý organismus reaguje na účinné látky byliny subjektivně.

Příprava tinktury

Potřebujete 10 dkg kořene nebo 11 dkg květů, případně 12 dkg listů a ½ l více než 60% lihu. Účinnější je čerstvá surovina, v případě té sušené potřebujete o něco větší množství.

Připravená a očištěná bylina se přelije lihem, nádoba se uzavře a nechá se 7 dní stát, za občasného protřepání. Po týdnu se filtrací oddělí pevné části od kapaliny a tinktura je připravená k použití.

K prevenci se používá jedna kávová lžička ráno na lačno. Když ale vypukne chřipková epidemie, je dobré přidat ještě jednu dávku večer.

Tinktura z echinacei stojí za vyzkoušení zejména v podzimním období, kdy řádí chřipky a nastuzení. Ale stejně tak vás nastartuje a dodá cenné síly na jaře.

Echinacea nebývá součástí čajových směsí, protože sušením se její účinnost podstatně snižuje. Přesto se používá i sušená, zejména v případech, v nichž nemá obsahovat alkohol – např. při onemocnění jater. 

Text vyšel ve středeční příloze Práva Dům & Bydlení. 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen