Dochází vám často dech? Zlepšete svou kapacitu plic díky bylinkám a cvičení

Že se na něčem tak přirozeném, jako je dýchání, nedá nic zkazit? To je omyl! Podle lékařů neumí naplno využít svou kapacitu plic až 9 z 10 lidí. Může za to špatné držení těla, nesprávně zažité dýchací vzorce, různá onemocnění nebo také stres.
Rubrika: 

Kapacita plic činí u zdravých dospělých asi 5 litrů. Rozdíly ale mohou být velké. Zatímco sportovci díky tréninku mohou mít kapacitu až 7 litrů, astmatici nebo kuřáci mají výrazně méně. V průměru se nadechneme asi 16krát za minutu a do plic se nám dostane půl litru čerstvého vzduchu. Díky cvičení a zdravějšímu životnímu stylu se dá maximální kapacita plic zvýšit. Díky tomu tělo lépe zvládá fyzickou zátěž a lépe se vypořádává s nemocemi.

Jak se naučit správně dýchat? Tuto techniku skvěle ovládají ty nejmenší děti, takže ji od nich můžeme odpozorovat. Když leží na zádech, je vidět, jak se jim při nádechu nafukuje břicho, což značí, že při dýchání zapojují i bránici. Přesně toho chceme dosáhnout, protože díky bráničnímu dýchání se do plic dostává více vzduchu, a tím i více potřebného kyslíku.

Pro nácvik správného dýchání můžeme vyzkoušet různá cvičení. Stačí, když zaujmeme polohu v leže na zádech s pokrčenými koleny nebo se posadíme na židli a položíme si dlaně na břicho. Při nádechu bychom měli cítit, jak se nafukuje hrudník a břicho odtlačuje naše dlaně. Výdech se snažíme co nejvíce prodloužit a břicho i s rukama necháme zvolna klesnout. Složitější varianta je, když se ze sedu na židli s koleny u sebe předkloníme a ruce položíme zezadu na bedra. Při správném bráničním dýchání ucítíme, jak se nám ruce při nádechu zvedají.

Pro zdravé dýchání je nejdůležitější především pobyt na čerstvém vzduchu, nejlépe spojený s pohybem. Kapacitu plic můžeme podpořit také hraním na hudební nástroj, cvičením jógy nebo běháním. Naopak sedíme-li celý den ve vydýchané kanceláři nebo pracujeme v zaprášené místnosti, říkáme si o dýchací obtíže. Plicím škodí i kouření a časté infekce dýchacích cest.

Ovlivnit zdraví plic můžeme i zdravým jídelníčkem, ve kterém by nemělo chybět čerstvé ovoce a zelenina. Vhodná jsou jablka nebo potraviny s protizánětlivými účinky, jako jsou česnek nebo křen. Blahodárně mohou působit také bylinky. „Činnost horních cest dýchacích nám pomůže zlepšit tinktura z žampionu, což je přírodní antibiotikum na dýchací cesty, nebo lékořice, která stimuluje vykašlávání hlenu z plic a průdušek a působí proti bakteriím a virům. Pro zdraví dýchacích cest je odedávna využívána divizna v podobě gemmoterapeutika a také habr a modřín. Pro regeneraci plic se hodí gemmoterapeutikum z lísky. Na odstranění hlenu z dýchacích cest můžeme doporučit směs bylin zvanou Mukoben,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen