Je vám neustále zima? Důvodem může být chybějící železo

 Důvodem neustálého pocitu zimy může být chybějící železo
Sedíte doma ve svetru a huňatých ponožkách, zatímco váš partner chodí po bytě v tričku? Na pracovní poradě se choulíte do deky a narážky okolí odbýváte s tím, že jste zimomřiví odjakživa? Zimomřivost však může být vyvolána nedostatkem železa a s pár tipy je možné s ní nadobro zatočit.

Pozor na únik tepla

Pocit zimy jsme automaticky zvyklí řešit teplejším oblečením. Ne vždy ale stačí navýšit početvrstev. Významná část tepla z těla na procházkách uniká z hlavy. Pokud se necítíte přímo načepici, určitě si nezapomeňte alespoň čelo zakrýt šátkem či čelenkou, a to zvláště za větrnéhopočasí. Vyhnete se tak bolesti hlavy způsobené zánětem dutin.

Důležité je, aby na sebe oblečení dobře doléhalo. Slabými místy garderoby mohou býtodhalené kotníky nebo bedra. V teple, a především v suchu musejí být také nohy. Pokudvyrážíte ven za deště nebo do promáčené či zasněžené přírody, přibalte si pro jistotu dokabelky či batůžku náhradní silnější ponožky.

Důležitou roli hraje jídelníček

Období, kdy kolem řádí nemoci, není vhodnou dobou na přísné redukční diety (ostatně jakožádná jiná část roku). Co může pomoci, je naopak pestrý a vyvážený jídelníček. Předevšímženám v něm však často chybí dostatek bílkovin a stopových prvků a nevýhodu mají takévegetariáni a vegani. Pocit neustálé zimy totiž může způsobovat mimo jiné nedostatek železa.To se ve větší míře nachází v mase, játrech a některých dalších vnitřnostech, ale lze jej doplnittaké některými luštěninami, obilovinami nebo třeba mákem.

Pokud trpíme nedostatkem železa, můžeme si vypomoci bylinami. „Vhodné jsou tinkturyz tamaryšku, který též podporuje tvorbu červených krvinek, dále můžeme využít dangšen čigemmoterapeutikum z jedle a kopřivy,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Poměrně opomíjenými pomocníky v boji s nedostatkem železa jsou také houby, které mohouzároveň podpořit imunitní systém a orgány podílející se na krvetvorbě. „Z těchto prostředkůmůžeme využít lesklokorku, penízovku či houbu šiitaké,“ vypočítává Podhorná.

Obzvlášť pozor by si na nedostatek železa měly dávat ženy kolem menstruace, po porodu nebove vyšším věku. U nich totiž může snadno vzniknout deficit této látky, následkem čehož můžebýt oslabena tvorba červených krvinek a hemoglobinu. Kvůli tomu poté může trpět celýimunitní systém, protože orgány nejsou dostatečně okysličeny. Při problémech se železem jeproto dobré podporovat i celkovou činnost imunitního systému. „Pro zlepšení prokrvení jemožno podpořit cévní systém a krevní oběh bylinkami, jako je jinan, gotu kola, kotvičník čikaštan. Na zlepšení imunitního systému, který vše řídí, lze použít eleuterokok, echinaceu nebogemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu a ořešáku,“ dodává Podhorná.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen