Pálení žáhy pomůže zastavit med, citrónová šťáva nebo bylinky

Léto je období dovolených a společenských akcí, na kterých si mnoho lidí naplno dopřává nezdravého pití a jídla. Kombinace sladkých a smažených pokrmů spolu s šumivými limonádami nebo alkoholem pak vede k překyselení žaludku a s ním spojeným pálením žáhy. Čas od času tento neduh potká téměř každého. Není nutné hned utíkat do lékárny pro antacidní léky, na pálení žáhy se dá vyzrát i přírodní cestou.
Rubrika: 

Pálení žáhy dlouhodobě trápí asi desetinu české populace. Nejčastěji souvisí s nezdravým stravováním, kdy přeplněný žaludek produkuje více trávicích kyselin, které se pak vlévají zpátky do jícnu a dráždí ho.

Většinou jde pouze o nepříjemný pocit podráždění, který za krátkou dobu odezní, případně člověk začne říhat, má hořkou chuť v ústech nebo začne chraptět, protože mu šťávy zasáhnou i hlasivky. Pokud je však pálení žáhy dlouhodobý problém, může jícen trvale poškodit.

Žaludku pomůže delší pauza mezi jídly

Kdo se chce pálení žáhy vyhnout, měl by si mezi jídly dávat pauzu alespoň dvě hodiny, nekombinovat sladké a slané a popíjet průběžně čistou vodu. Pro lepší trávení je také vhodné si dát nejprve nějakou hořkou potravinu, například olivy, nebo nějaký likér jako aperitiv. Pomůže také popíjení bylinkového čaje. „Při výběru bylin pro lepší trávení se musíme zaměřit na ty, které podporují činnost slinivky, jater, žlučníku a regenerují sliznice žaludku a střev. Byliny, které podporují činnost žlučníku a jater, jsou hlavně ostropestřec, maralí kořen, měsíček, z gemmoterapeutik pak jalovec a rozmarýn. Činnost slinivky nám podpoří houbička penízovka, kustovnice, borůvka. K podpoře a regeneraci sliznic celého traktu můžeme využít pýr, lopuch, len a lnici. Také řimbaba je prostředek zlepšující činnost střev,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Pokud se už pálení žáhy objeví, doporučuje se popíjet vlažnou vodu s nakapaným citrónem nebo cucat lžičku s medem. Někdo nedá dopustit na rozpuštěnou kuchyňskou sodu, která se používá na překyselený žaludek po staletí. Má sice okamžitý účinek, ale lékaři nedoporučují její dlouhodobé užívání, protože zatěžuje tělo větším množstvím sodíku. Vhodné není ani pití mléka, které v první chvíli žaludek zklidní, ale kvůli obsaženému vápníku se produkce žaludečních kyselin následně zvýší. Na překyselený žaludek pomohou i bylinné tinktury. „Při problému pálení žáhy je třeba regenerovat činnost sliznic žaludku bylinami podporujícími regeneraci sliznic (pýr, len, lopuch) a dále podpořit činnost žlučníku jater. Nejlepším prostředkem se jeví rakytníkový olej a extrakt z choroše čagy,“ vysvětluje bylinkářka.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen