Při ztrátě hlasu nešeptejte. Vyzkoušejte pomoc z přírody

Namísto normálního hlasu vychází z vašich úst jen sípání a chrčení? Znamená to, že s vašimi hlasivkami není něco v pořádku. Příčinou může být zánět, přílišná námaha nebo i pobyt v přetopených místnostech. Naštěstí existuje několik tipů, díky kterým budete mít brzy opět hlas jako zvon.
Rubrika: 

Ztráta hlasu není obvykle nic závažného a čas od času potká skoro každého. Velmi dobře ji znají třeba učitelé nebo pracovníci zákaznických linek. Lidé v profesích, kde se často a hlasitě mluví, by měli myslet na prevenci a o hlasivky se dobře starat.

Doporučuje se například popíjení zázvorového čaje, Vincentky nebo vody se lžičkou jablečného octa. Nápoje by měly být vlažné, vychlazenému pití se je lepší raději vyhýbat. Jako prevence dobře poslouží také bylinné tinktury. „Při problémech s hlasem se musíme zaměřit jednak na regeneraci tkání hlasivek, a dále na bakterie, které mohou mít na vzniklém problému podíl. Na regeneraci sliznice hlasivek můžeme využít tinkturu penízovku, pýr a lopuch či gemmoterapeutikum z černého rybízu. Bakterie pomůže likvidovat tinktura z grepu a lichořeřišnice. Zánětlivé procesy pak řeší olše a třezalka,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná, podle které hlasivkám pomůže také užívání rakytníkového oleje, který regeneruje tkáň v celé této oblasti.

Hlasivkám škodí i suchý vzduch

Hlasivkám škodí i suchý vzduch v přetopených místnostech. Neměli bychom zapomínat na pravidelné větrání, a to i v zimním období, protože čerstvý vzduch prospívá nejen hlasivkám, ale také nám pomáhá k lepšímu soustředění a v místnosti bude rovněž nižší koncentrace bacilů. V místnosti, kde spíme nebo pracujeme, je pak dobré mít zvlhčovač vzduchu.

Pokud už hlas ztratíte, měli byste omezit pokusy o mluvení na minimum. I když budete jen šeptat, pro hlasivky je to namáhavější než běžná mluva, a riskujete tak trvalejší poškození. Můžete zkusit kloktat teplé bylinkové výluhy, obvykle se doporučuje lípa nebo šalvěj. K babským radám patří i cibulová šťáva smíchaná s medem. Měli byste se vyhnout kouření a alkoholu, protože zpomalují hojení.

Ztráta hlasu může souviset i se závažnějším onemocněním – zánětem hrtanu, který se označuje též jako laryngitida. Od běžného nachlazení se liší tím, že nemocný má červený a napuchlý krk a špatně se mu dýchá. Onemocnění obvykle po několika dnech odezní, ale je dobré mít od lékaře předepsaný přípravek proti otokům, protože zvláště u menších dětí může dojít k dušení kvůli přílišnému zúžení dýchacích cest. První pomoc pro tyto pacienty je vdechování studeného vzduchu, díky čemuž by měl otok ustoupit.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen